chatsohbet
» 
24 Kasım Öğretmenler Günü
a aa
Tarih : 21 Kasım 2013 22:26
24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü
reklam

Yaşam denilen kıyıda hep bir yerlerde sizi anlayan,algılayan ve ışık tutan birini hep arar insanoğlunun gözleri..Bu arayışlar ailede başlar.Kişi birey olma adına hep bişeyleri öğrenerek hayat devamlılığını sağlar.Bir basit yemek yeme eğlemini gerçekleştirmek için bile bir öğrenme aşamasından geçeriz.

Öncelikle konuşma eğlemini öğrenir ve isteklerimizi dile getiririrz.Yemek yeme eğlimi için önce tabağın işlevini,sonra içine konulan yemeği ve son olarak ta kaşık tutup ağzınıza götürmeyi ,çiğnemeyi ve yutmayı öğreniriz.Yani hayat yaşam boyu bir öğrenme ve öğrendiklerini uygulama kıskacı içerisnde geçer.

Öğrenme eğilimi bir dönem sonunda aile kapsamında yetersizlik göstermektedir.Çünkü bilgi geniş bir dünyadır.Bu dünyayı çözmek ve anlamak için aile dışı desteklere ihtiyaç duyulmaktadır.En büyük destek ise eğitim sürecinin başlangıcı olan okullar ve zincirleridir.Bu bilgi dünyasıyla sizleri tanıştıracak olan ise öğretmenlerdir.

Öğrenmekten gelen öğret-men-lik hayatımıza yön vermek adına gizli bir elin beynimize ve yeri geldiğinde yüreğimize dokunuşların işlenmesidir.Öğretmenlik mesleğini kutsal kılan bu kilit noktadır.

Kişinin hem beyin dünyasına hem de duygu dünyasına hükmederek yön vermede klavuz olarak ön görülen ve asla yanlış cümlesini içerisinde barındırmayan bir okyanustur.İçerisinde asla kir barındırmayan ve asla hiç bir damlasını boş damlatmayan bir yağmur tanesi gibidir.

Daha verimli,daha saygılıve daha karakterli bir yaşam adına sosyal açıdan da saygın bir yaşam adına bu klavuz hep ensemizde nefes almaktadır.

Öğretmen,masasında oturan bir öğrenciye bir bireyden öte,ekilmemiş bir tohum olarak görür ve bu tohumu nasıl toprağa ekerse o şekilde şekillenip ad alacağının bilincide olarak ,öncelikle tohuma ad verir.

Nasıl ki tohuma bakım gerekiyorsa yeri geldiğinde tohumla bütünleşir ve gerekirse olmayan bir damla suyu yağmurdan toplar ve suyuna kavuşturur.Yani bir emek ve fedakarlık söz konusur.Bu fedakarlık öyle derin ve ince bir yoldur ki,en ufak bir hata kişinin hayatına neden olur bilincinde; çok özenli ve hatasız davranılır.

Tohum filizlendikçe öğrenmen daha dik durur hayatta,ve daha emin adımlarla filizlenip yeşermesi için sabırla her gün şefkatle okşar..Yeri geldiğinde ihtiyacı olan gölge yani anne-baba olam gücünüde kullanarak paylaşılamayan bir çok cümlenin tercumanı olur.

Çocuklarını tanımadığını bir çok anne ve baba çocuğunun okul yıllarında öğretmeni ile paylaştığı bir çok cümleden ve davranışlardan çoğu kez anlamışlardır.Öğretmen sadce bir bilgi yumağı değil,bir duygu paylaşımında sessiz gizli bir daldır.

Çünkü ektiği tohuma dal olmayı öğretmek adına dal olduğunu göstermek zorundadır.Yani güven kapsında dala uzanabileceğini ve yeşermesi gerektiğini ıspatlamak zorundadır.

Bütün bu emeklerin karşısında öğretmenin istediği ve görmek istediği tek şey,gözü kapalı bir ağaç görmektir,her bir dalından emin ve her mevsimde yaşanan hayata dair herşeyde güçlü dik durmasını bilen ve öğrendikleri ile öğretebilen bir saygın ışıktır,hepsi bu..

Böylesi hayata yön veren klavuzu kim bağrına çıkarsız basmak istemezki.Öğretmelik fedkarlıkkapsına bir emanet bırakıp işlenmemiş bir demire şekil vermedir.Hamur değildir.Çocuk ailede hamur olarak yoğrulur ve şekilverilir.

Öğretmenlerin elinde ise kırpılarak işlenir.Yani demirdir.Pas tutmamasımasına dair devamlı bir bilgi depolanır ve hassas olarak duygu yönünden eksik kalan hisler tamamlanır.

Öğretmen olmak,karanlık olan herşeye ışık olmak demektir.Daha çok bu ışık mum şeklidedir.sakin ve söndürülene kadar sönmeyen damları ile dahi şekil aldırılabilen bir mum.

Unutmayalım ki,gelecek nesli geleceğe saygın kişiliklerle ve saoyal açıdan kariyer sahibi olarak nükedek olan yalnız ve yalız öğretmenlerdir.

Ve silinmeyen bir gerçek var ki herşeyi aslında özetlemeye yetecek kadar güçlü..

Büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk bir başöğretmen idi.

DİĞER GENEL KÜLTÜR HABERLERİ

    • Dünyanın 7 Harikası

      Dünyanın 7 Harikası

      Artemis Tapınağı : M.ö. 550 yılında Artemis adına yapılan , Yunan Mimarisinin en güzel...