chatsohbet
» 
Astroloji Nedir ?
a aa
Tarih : 16 Kasım 2013 23:14
Astroloji Nedir ?
Astroloji Nedir ?
reklam

Astroloji , bazılarına göre saçmalık , bazılarına göre ise  Fal’dan ibarettir.Oysa Atroloji yazılı çağların başlangıcından bu yana olan , en eski bilim dalıdır.Astroloji’yi kısaca yıldızların ve gezegenlerin insanların üzerındeki etkisi olarak tanımlayabiliriz.Astroloji doğduğunuz saatten , doğduğunuz güne kadar herşeyi inceler ve yıldız hareketlerine göre , geliceğinizi tahmin eder.Doğduğunuz gün burcunuzu gösterirken  , doğum anındaki saatte Yükselen Burcunuzu göstermektedir.Astrolojide hiç birşey hayeller ve tahminler üzerıne kurulamaz.Herşey matematiksel hesaplar sonucunda çıkartılır.Buda Astrolojiyi Bilim dalı konumuna sokmaktadır.

Astroloji Nedir?

 Dünyada var olan her şey birbiriyle etkileşim halindendir. İnsanların davranışları, yaşama bakış açıları, yaşantıları çeşitli etkenler tarafından değişiklik gösterebilir. İnsanlar üzerinde etkili olan nesneler arasında yıldızlar ve gezegenler de yer almaktadır. Geçmişten günümüze kadar yıldızların ve gezegenlerin insanlar üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bu etkiyi araştıran bilim dalının adı astrolojidir. Astrolojinin kelime anlamı yıldız bilimidir.

Belli dönemlerde astrolojiye kehanet gözüyle bakılsa de artık astroloji bir bilim halini almıştır. Yıldızların gezegenlerin insan hayatındaki etkisini inceleyen astroloji bilimi insanlara gelecekten haber vermez. Belli dönemleri inceleyen bu bilim dalı o dönemlerde güneş sisteminde yer alan gezegenlerin yıldızların ve diğer gök cisimlerinin insan üzerindeki etkisinden haber verir. İnsanlar bu etkiye göre kendi yaşamlarını şekillendirmeye çalışırlar. Astrolojinin dayandığı esas antik zamanlara kadar uzanmaktadır. Güneş sisteminde yer alan ve çıplak gözle görülebilen Mars, Merkür, Jüpiter, Satürn, Venüs gibi gezegenlerle birlikte güneş sistemini çepeçevre saran on iki takım yıldızının Mayalar, Mısır, Çin ve Sümer gibi kavimler tarafından gözlemlenip insanlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu araştırma günümüzde de devam etmektedir. Astroloji bilimi diğer bilim dallarıyla da ilişkilidir. Semboller ve yorumlama temeline dayanan astroloji biliminde gök cisimlerinin hareketleri yorumlanarak bu hareketlerin insan üzerindeki etkisi anlatılır.

Astroloji insanların nasıl davranmaları gerektiğini söylemez yani insanların kaderlerini, yaşantılarını bilemez. Ancak gök cisimlerinin hareketlerine göre insanların şanslı olup olmadığını, hangi zorluklarla karşılaşacaklarını belirler.

DİĞER ASTROLOJİ HABERLERİ