chatsohbet
» 
Çocuğunuza Hangi Yaşta Neler Okutmalıyız?
a aa
Tarih : 17 Kasım 2013 16:10
Çocuğunuza Hangi Yaşta Neler Okutmalıyız?
Çocuğunuza Hangi Yaşta Neler Okutmalıyız?
reklam

 Çocuğunuza Hangi Yaşta Neler Okutmalıyız?
Çocuk dünyası televizyon dünyası halinde görünse de aslında çocuk demeden küçük yaşlar da kitap kavramı ile çocuklarımızı tanıştırmalı ve televizyon karşısında sabitlenen bir beyin değil de devamlı öğrenme isteği içerisinde olan bir beyin haline getirmeliyiz. Bunu yapmak hiç de zor değildir. Bebeğin diyorum çocuk dahi demiyorum, bebeğin eline dokunma ve tanıma hisleri aşamasında vereceğiniz kabarık ya da yumuşak kaplı kitaplar ile işe başlamış olursunuz. Çocuk ne ile haşir neşir olursa o koca dünyasında onunla bir başka dünya kurar.
Elbette bu demek değildir televizyondan uzak kalması gerekiyor. Fakat bunu belirli saatler diliminde gerçekleştirmeniz geriye kalan zaman ile kitap ya da oyuncaklar ile dünyasını genişletme olanağı sağlayabilirsiniz. Yapacağınız kitap bütünleşmesi ile ilerde okuma alışkanlığı kazanmasında ya da okul alışkanlıklarında zorluk çekmeyeceğinizi o dönemler de anlayacak ve doğru bir davranış biçimi sergilediğiniz anlayarak kendinizi ve çocuğunuz takdir edeceksiniz.
Bu kitap eğitimi sürecinden geçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus çocuğun diline yakın kitaplar seçilmesi ve yaş aralığını dikkate alarak kitap seçiminde hata yapmamaktır. Yapacağınız yanlış seçim ile farkında olmadan çocuğunuzu kitap okumayı istememe davranışlarıyla mücadele haline itmiş olacaksınızdır. İşte merak eden ebeveynlere kitaplar ve yaş aralıkları,
**1-2-3 yaş gurubu çocuklarınız için yazıları az olan, yarı kitap yarı resim temsil eden sayı, renk, hayvan gibi olguları içeren kitapları tercih edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken çocuğunuzun dikkatini çekmesi açısından resimlerin büyük, dokunaklı ve karton kalınlığında olmasıdır.
**4-5 yaş gurubu çocuklarınız için, gerçekçi olan öyküleri ve resim içermesi önerilir.Bu yaştaki çocuklar resimlerle bir bağ kurar ve hayal gülerini geliştirirler.Yazıların büyük olması da harflerin göze çarparak benimsemesine ve sormasına sebep olacaktır.
**6-7 yaş gurubu çocuklarınız için,okuma ilgisini arttırmak adına kitabın ana fikrinin dikkate alınarak kitabın seçilmesi ve konuların net bir mesaj içermesidir.Çünkü bu yaş grubu çocuklarının okuma arzusunun tetiklenmesi gerekmektedir.
**8 yaş gurubu çocuklarınız için,insan ya da doğa içerikli kitaplar alınması gerekmektedir.bu yaş grubundaki çocuklar doğayı ve insanı anlamlandırma çabasında olgu için net bilgilere kısa yoldan ulaşarak sebep sonuç bağlantısını rahatlıkla kurabilecektir.
**9-10 yaş gurubundaki çocuklarınız için, aldığınız kitaplar bir neden ve sonuç bağlantısı içinde olmalıdır. Bu yaştaki çocukların cinsiyet kavramlarını ayırt ettiği dönemlerdir. O nedenle kitaplar giriş gelişme ve sonuç içerikli olmalıdır.
**11-12 yaş gurubundaki çocuklarınıza ise kız ve erkek çocuklarının kendi dünyalarına göre kitap seçimleri değişkenlik göstermektedir. Erkek çocukları daha çok keşfetme, bilim ve ilginç buluşlara merak sararken kız çocukları aile yaşan ve duygu yüklü kitaplara yönelmektedir. Dikkat edilmesi gereken yaş ve duygu gelişimlerine ağır olan kitaplardan uzak durulmasıdır.
Her şeyden önemlisi bu aşamalarda başarı elde edilebilmesi açısından çocuğunuzla birlikte sizlerinde kitap dünyası ile barışık olmanız ve birlikte bir kitap okuma paylaşımının yaşanacağı sıcak bir ortam oluşturmanızdır.

DİĞER ÇOCUK GELİŞİMİ HABERLERİ