chatsohbet
» 
Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırın
a aa
Tarih : 18 Kasım 2013 16:13
Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırın
Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırın
reklam

Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırın
Ebeveynlerin en çok sıkıntı çektiği konulardan biri çocuğuna kitap okuma alışkanlığını kazandıramaması. Kitap okumayı sevmeyen çocuk eğitim süreci içinde de hep bir çatışma içerisinde olur ebeveynlerle. Bu sıkıntıya çözüm bulunmadığı sürece de çocuk ile ebeveynle arasında zamanla farklılıklara bürünen bir iç çatışma başlar.
Ve çocuk ile arada iletişim sorunları başlar. Bütün bunlara engel olmak için işte birkaç basit yöntem;
**İmkânınız dâhilinde evinizde her gün bir gazete bulundurun. Fakat gazeteyi bir köşede katlı bırakmayın. Çocuğunuz sizin gazete ile ilgilendiğinizi fark etsin.Ve çocuğunuzun yaşına uygun olan haberleri mutlaka büyük bir heyecanla paylaşın.
**Hoşlandığı alandaki bir dergiye abone olun ve günlük olarak dergi ile bütünleşen çocuğunuza hangi paylaşımlar bulunduğunu samimi olarak bir arkadaşının soruş tarzında sorun.
**Devamlı olarak okul sürecindeki kitaplara gömülmesi yönünde ithamlarda bulunmayınız.elbetteki eğitim kitapları ve öğrenmesi gereken bilgileri illaki öğrenmelidir.Fakat bunu çocuğa durmadan kasarak ima etmeniz sizi ve cocuğu çıkmaza sokacaktır.
**Çocuğunuzun yaşına ve duygusuna hitap eden kitap seçimlerinizde hataya yer vermeyin.Gerekirse belirli dönemler de çocuğunuzla birlikte bir kitap alışverişinde bulunun ve ara başka kitaplarlada bütünleşmesine fırsat verin.Bir dahaki kitap alışverişinizde bilinki çocuğunuz almak için hedeflediği mutlaka bir kitap ismi olacaktır.
**Evinizin olmasa olması nasıl ki bir ayakkablığınız varsa olmazsa olmazlarından biride kuracağınız bir kütüphane köşesi olmalıdır.Çocuk bir es geçecek iki es geçecek üçüncüsünde mutlaka raflara elini uzatacaktır.
**Uyku öncesi okunan kitapla hem gün boyu yaşanan beyin yorgunluğunu alıp kişiyi rahatlatır hem de rahat bir uykuya geçiş sağlamanızda yardımcı olur.Kitap okumada bir saat dilimi oluşturarak bu saat dilimini uyku öncesi olarak belirleyebilirsiniz.Unutmayın ki uyku öncesi edilen her bilgiyi beyin uyanana kadar kendinde tekrar yapmaktadır.
**Evinize kurduğunuz kütüphane köşesinde mutlaka çocuğunuza özel olarak ayırdığınız bir köşesi olmalıdır.Bu çocukda öz güven ve kendine aiitlik hissi uyandıracak ve kitab okuma alışkınlığı edinme sürecini hızlandıracaktır.Kitap ekleme ihtiyacı da güderek kendini geliştirecektir.
Unutmayalım ki örnek alınan her zaman için ebeveylerdir.

DİĞER ÇOCUK GELİŞİMİ HABERLERİ