chatsohbet
» 
Çocuk Hastalıkları
a aa
Tarih : 16 Kasım 2013 1:40
Çocuk Hastalıkları
Çocuk Hastalıkları
reklam

ÇOCUK HASTALIKLARI

Çocuk Hastalıkları tıbbın ayrı bir dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendisini, sıkıntılarını, acılarını sözle anlatamayan, ağlayarak tepki veren bebek ve çocukların hastalıklarını tanımlayan, tedavilerini sağlayan bir bölümdür.

En sık karşılaşılan çocuk hastalıklarına kısaca göz gezdirdiğimizde ilk sıralarda kusma ile karşılaşırız. Özellikle süt çocuklarında çok sık rastlanan bir hastalıktır. Ağızdan alınan besinlerin, mideye geldikten sonra, midenin sindirim amacıyla kasılması sırasında mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın olgunlaşmaması sebebiyle yaşanan bir hastalıktır. Yeni doğanlarda ve süt çocuklarında normal karşılanan bu hastalık, tekrar eden solunum hastalıkları, kronik öksürük, gelişim geriliği gibi sebeplerle birlikte sürüyorsa patolojik bir hal alır ve iyi tedavi edilmesi gerekir.

Karın ağrısı yine sık karşılaşılan bir çocuk hastalığıdır. Sebebi yaş gruplarına göre değişen, eşlik eden diğer rahatsızlıklarla teşhisi konan bir hastalıktır ve çok iyi takip edilmesi gerekmektedir. Ağrılar bulundukları yere göre farklı bir organ ve ya dokunun rahatsızlığını haber vermektedir.

Astım günümüz çocuklarında en sık rastlanan hastalıklardan biri olmuştur. Nefes alamama, hırıltılı solunum, öksürükle beraber, aile hikâyesi de olan bir hastalıktır. Ömür boyu sürebileceği gibi, bir sonraki nesle aktarımı da yapılan bu hastalığın çok iyi tedavi edilmesi gerekir.

Obezite, tüm dünyadaki bireyleri tehdit eden ve genelde bebeklikten başlayan bir hastalıktır.Çocuk hastalıkları içinde yer almasının nedeni budur. Vücuttaki yağ oranının, vücut ağırlığına oranla fazlalaşması hastalığıdır. Hipertansiyon, şeker ve kalıcı eklem rahatsızlıklarına sebep olan bu hastalık, beslenme alışkanlıkları ve hormon sayımları ile kontrol altında tutulmalıdır. Çiş kaçırma ve geç konuşma ve ağlama da en sık rastlanan çocuk hastalıklarındandır. Çocuklar memnuniyetsizliklerini ağlayarak belirtirler. Ancak yetişkinlerce sebepsiz görülen ağlamaların tıbbi sebepleri mevcuttur. Bunlardan en sık olanıysa koliktir ve tedaviyi gerektirir. Konuşma geriliğinde ve çis kaçırma rahatsızlıklarındaysa, çocuk akranlarından geride kalmışsa hemen doktora başvurulmalıdır. Her iki durumda da fiziksel rahatsızlıkların bu durumlara sebebiyet verdiği bilinmektedir.

DİĞER ÇOCUK GELİŞİMİ HABERLERİ