chatsohbet
» 
Çocuklarda Üstün Zekâ Bir Problem midir?
a aa
Tarih : 16 Kasım 2013 16:09
Çocuklarda Üstün Zekâ Bir Problem midir?
Çocuklarda Üstün Zekâ Bir Problem midir?
reklam

Çocuklarda Üstün Zekâ Bir Problem midir?
Hayatımızı yönlendirme ve şekil verme adına beynimizi kullanırız. Beynimiz doğuştan gelen özellikleri ile kişinin özverili beceri sonuçlarında daha çok verimli bir hale gelir. Devamlı düşünen kendini zorlayan beyin öğrenme adına daha fazla bilgi depolar. Zekânın değerlendirilmesi çocukluk döneminde aile yardımı ile daha net bir şekil alır.Ve çocuğa zekâlı ya da üstün zekâlı terimleri içerdiği düşünülebilir.anne karnında oluşuma başlayan beyin zekâ adına birikim depolaması açısından yenilen vitaminler alınan omega3 besinleri buna destektir.Hangi anne ve baba çocuğunun üstün bir zekâya sahip olmasını istemez ki?
Zekâ aslında bir servettir. Zekâmız ile yaşam adına daha kaliteli bir yolda emin adımlarla ilerler ve geleceğimiz için iyi bir kariyer sayfası açmış oluruz. Hem de hiç zorlanmadan. Çocuklarda üstün zeka aileler tarafından her ne kadar gurur verici bir mutluluk olsa da beraberinde sıkıntıları da getirmektedir. Üstün zekâya sahip çocukların konuşma, yürüme eylemleri normal bir zekâya sahip olan çocuktan daha önce gerçekleşir. Bu da çocukların daha çabuk anlama ve kavramasına neden olur. Yani erken öğrenme benimsenir. Çocuğun zekâsı okul öncesi iyi bir takipçi olan anne ve baba tarafından, okul dönemi içerisindeyken de öğretmenleri tarafından kolayca farkedilebilr. Hızlı kavrama, ezber yeteneğinin önde oluşu, öğrenme merakı ve kendisi ile aynı yaş ortamındaki çocukların oynadığı oyundan çabuk sıkılması ve en önemli belirtisi dikkatte sorundur.
Üstün zekâlı çocuklar hızlı düşünür, hızlı karar verir ve akranları daha düşünme aşamasında iken önde olması nedeni ile de akranları arasında sorunlar çıkar. Yani akranları ile anlaşamaz. Problem noktası işte burada başlar. Üstün zekâlı çocuklarla baş edebilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Devamlı bir özveri ve ilgi ister. Ebeveynlerden özel ilgi bekler ve her sorulan soruya anında cevap beklerler. Ve verilen cevabı çocuğa anlatmak sanıldığı kadar kolay 2olmaz, kafasına takılan her cümlede soru başa dönmüş olur.
Ailelerin karıştırdığı iki kavram vardır. Üstün zekâ ve üstün yetenek. Her ne kadar birbirine bağlantılı kavramlarda olsa üstün zekâ, yüksek sorumluluk bilincinde verilen görevi tamamlama adına verdiği mücadelede başarılı olan, güdülenmede ve güleme de üstün bir başarının ön planda olmasıdır. Üstün yetenek ise, yaşıtlarından en az iki yaş önde olan yeteneklere becerilere sahip olması, resim müzik, el sanatları dalında bir ya da ikisinde üstün başarı sağlamasıdır.
Ailelerin en çok sıkıntı yaşadıkları konu ise çocuğun işlerini kendi bildiği gibi yapmak istemesi, çabuk dikkat dağılması yaşamaları, diğer çocuklarla anlaşmada sıkıntı yaşamalarıdır. Başa çıkılamayan yetersiz anlarda bir psikiyatri yardıma başvurabilirsiniz.

DİĞER ÇOCUK GELİŞİMİ HABERLERİ