chatsohbet
» 
Çocuklarınızla İnatlaşmayın
a aa
Tarih : 19 Kasım 2013 16:15
Çocuklarınızla İnatlaşmayın
Çocuklarınızla İnatlaşmayın
reklam

 Çocuklarınızla İnatlaşmayın
Çocuğunuzu doğduğu andan itibaren bir birey olarak algılamanın önemini çocukların kendini ifade etmeye başladığı dönemde anlarız. Oysaki çocuğun dünyaya gelişi bir bireyin varlığını gösterir. Fakat aile bireyleri özelliklede her an iletişimde bulunan annelerin içgüdüsel koruma duygusu bunu arka plana atmakta ve daha sonra yaşanılacak sorunların niyesini annede aratmaktadır. Düğüm noktası aslında başlangıç noktasıdır. Yani çocuğun dünyaya gelişidir
.Anneler çocuğun inatlaşma davranışı içerisinde olduğunu bağımsız olduğu anda anlamaya başlarlar. Fakat asıl inatlaşma dönemi annenin çocuğa ek gıdaya başladığı dönemde başlar. Çocuk yeme itirazında bulunduğu davranışın adı aslında inatlaşmaktır. Fakat anneler çocuğun aç kalma düşüncesi ile illaki son kaşığa kadar yedirme düşüncesinde olur ve çocuğun konuşma eylemi gerçekleşmedi bir dönemde olması ile de bu inatlaşma da galip gelen taraf annedir. Fakat bu yeme süreci içerisinde çocuk konuşma eyleminde bulunamasa da hareket ve yüze püskürtme yöntemi ile ifade etmeye çalışırlar. Çocuğun doyma miktarını koyduğunuz tabak ölçüsü ile değil çocuğun size sunduğu tepki ile belirlemeniz gerekmektedir.
En çok inatlaşmanın yaşandığı dönemlerden biride uygulanan tuvalet eğitimidir. Bu süreç anneler için oldukça sabır gerektiren bir dönemdir. Burada da yapılan en büyük hatalardan biri tuvalet algısı henüz oturmamış çocuğa bu eğitimi verme çabasıdır. Henüz gelişmeyen kasları dolayısı ile çocuğun bunu bilincinde olması imkânsızdır. Çocuğa annenin kızma eylemi sonucunda ise çocuk da bir kızma eylemi olarak tuvaletini tuvalet dışında seçtiği bir yere rahatlıkla yapabiliyor. Yani bu durum etki ve tepki durumudur.
Öyle ya da böyle bir şekilde atlatılan tuvalet eğitinden sonra yaşanan inatlaşma krizin yerini beraber uyuma alır. O kadar hassas ve önem taşıyan bir konudur ki, çocuğun tamamen hayatını etkiler. Çünkü yalnız yatmayı başaramayan çocuk özgüven sorunu yaşar ve toplumda yer edinebilme adına sıkıntı yaşar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta inatlaşmadan konuşarak yılmadan anlatarak ve yardımcı olarak aşılanmasıdır.
Çocukla inatlaşmak hem sizin sinir dünyanızı hem de çocuğun sinir dünyasını ve duygu gelişimini etkisi altına alır. Bu nedenle geniş bir sabır yelpazesinde barınmalı ve her defasında aynı davranışlara takılıp kalmadan farklı yöntemler denenmelidir. Sakin olun ve her defasında sarılarak dokunarak temasda bulunarak ve gözlerinin içine bakarak iletişimde bulunmaya çalışın. Unutmayınki çocuklara ekilen her tohumun geri dönüşümü siz ebeveynlere olacaktır.
Televizyon Çocukla Baba Arasındaki Dengeyi Nasıl Bozar
Genellikle yemek yemeyen çocuklar üzerinde uygulanan televizyon izlerken yemek yedirme taktiği her defasında taktik değişmeden sabitlendiğinde çocuk ile televizyon arasında güçlü bir bağ oluşuyor. Ve çocuk öğrenmesi gereken birçok bilgiyi anne ve babadan değil televizyondan beynine yüklüyor. Yapılan araştırmalara göre, televizyon ile fazlasıyla bütünleşen çocuklar ebeveynlerin söylediklerinin doğruluğuna değil televizyondaki bilgilerin doğruluklarına inanırlar. Televizyonda izlediği daha çok reklam satışlı ürünlerde çocuk etkilenerek her defasında gördüğü istemeye başlar. Bilinçsiz bir baba bu işlemi birkaç kere tekrarladığında çocuk da şu düşünce oluşur,
Baban eve ne kadar çok şey getirirse o kadar mutlusundur. Ve baban seni kadar seviyordur. Sevgili babalar çocuğunuzun neyi neden istediği hakkında önce izlenimde bulunun ve televizyon ile sizleri tanımasını değil getireceğiniz az ama verimli saatlerle sizi tanımasını ve sevmesini sağlayın.

DİĞER ÇOCUK GELİŞİMİ HABERLERİ