chatsohbet
» 
HAMİLELİK SORUNLARI
a aa
Tarih : 04 Aralık 2013 22:24
HAMİLELİK SORUNLARI
HAMİLELİK SORUNLARI
reklam
Etiketler :

HAMİLELİK SORUNLARI

Doğumun olacağı güne kadar hamileliğin her günü, hem anne hem de bebek için çok büyük önem taşımaktadır. Zira bu süre zarfında anne adayı herhangi bir hamilelik sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Başlıca hamilelik sorunları şunlardır.

KONSANTRASYON KAYIPLARI  :Bu sıkıntıların yaşandığı dönemde, dikkatini toplama konusunda güçlük çekmek sıklıkla şikayet edilen durumlardandır. Bu dönemde kadında “Progesteron hormonunun” artması dikkat kaybına yol açmaktadır.

 

KASIK AĞRILARI : Sıklıkla görünen ve çokça maruz kalınan bir diğer şikayet ise karın ve kasık ağrılarıdır. Ağrıların geçmesi için anne adayının çokça dinlemesi ve zamanın çoğunu istirahate ayırması gerekmektedir.

 

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI: Anne adaylarının sıkıntılı olduğu bir diğer hamilelik sorunu ise idrar  ihtiyacını giderirken  yanma ve sancı olması. Özellikle hamileliğin belirli döneminden sonra rahmin genişlemesi ile baskı yapması  bu tür rahatsızlıklara eğilimi arttrıyor. Bu durumdan madur olan anne adaylarının gece yatarken sol taraflarına doğru yatması gerekmektedir.

 

HIZLI KİLO ALMA : Anne adayının hamile olduğu dokuz ay boyunca toplamda 11 ila 13 kilo alması uzmanlar tarafından normal olarak karşılanıyor. Fakat normalin üstü kilo artışında yüksek tansiyon ve diyabet riski oluşuyor.

 

Ayrıca anne adayı hamilelik boyunca şu sorunlarla karşı karşıya kalabilir:  Erken doğum riski,  vajinal kanamalar, uykusuzluk, mide yanmaları,  kramp ve ağrılar, akıntılar,  bulantı ve kusma ve baş ağrısı. Tüm anne adaylarına sağlıklı hamilelikler dileriz.

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ