chatsohbet
» 
İslamiyette Şükür Etmek
a aa
Tarih : 20 Kasım 2013 8:48
İslamiyette Şükür Etmek
İslamiyette Şükür Etmek
reklam

İslamiyette  Şükür Etmek
Şükür kelime anlamı olarak, teşekkür etmek demektir. Dinimizde şükür kavramı ise, bize bahşedilen nimetler karşısında Allah’a edilen minnet duygusudur. Yaşadığımız dünya biz kullar için donatılmış ve her türlü ihtiyacımız için sonsuz nimetlerle donatılmıştır. Yediğimiz yiyeceklerden tutun da giydiğimiz kıyafetlere ve soluğumuz havaya kadar bizlere sunulan hepsi birer güzel ikramdır. Hiç düşündünüz mü yediğiniz yemeğin önünüze gelmesi kaç aşamadan gelmektedir ve her aşamada neler eklenmektedir. İşte bunların hepsi birer nimettir. Yeme içime giymenin yanı sıra nefes aldığımız doğada var olan her şey mükemmel bir düzen içinde var edilmiş ve bizler için hepsi ihtiyaç babında noksansız yaratılmıştır. Ya olmasaydı biri. Dengeler nasıl da bozulur ve işin işinden çıkmaz bir hal alırdı. Yazı yazan ellerimizin her bir parmağın taşıdığı ayrı bir görev vardır. Vücudumuz dâhil var olan her organ bedenimiz oluşturur. Ve bunu yanında algılamamız için duygu denilen his yani var olan ruh da bir nimettir. Bütün bu nimetlere şükretmemiz boynumuzun borcudur. Bu Allahın büyüklüğünü ve Ondan başka hiçbir gücün bu nimetleri var edemeyeceğinin en büyük göstergesidir. Peki, şükretme nasıl olur, diye bir soru kafanızı kurcalıyorsa işte yanıtı, Şükretme dinimizde üç şekilde olur.
**Dil ile şükür, bu şükür şekli Allah’a edilen dua yöntemi ile olur. Dilimizin döndüğünce Yaradan’a verdiği bütün nimetler için dua ile şükrederiz. Şükür devam niteliği de taşımaktadır. Buna en güzel örnek, başımıza gelen her hangi bir felaketten dolayı şükür değilde hamd edinilmesidir. Hamd gelenin Allahtan olduğunu bilmek ve teslimiyet göstermektir. Şükür ise memnuniyettir.
**Kalp ile şükür, dilimiz ile yaptığımız şükürlere kalbimizin gösterdiği teslimiyet ve inanıştır. Kalben şükür dilin döndüğü anda kalbinde şükür manasında nefes alıp vermesidir. Yani dilin söylediğini kalbin kabul etmesidir. Dilin söylediğini kalp kabul etmedikçe tam anlamıyla şükretmiş sayılmayız.
**Davranışlarla yapılan şükür, her iki şükrü ispat etmek anlamına gelmektedir. Verilen nimetlerden dolayı bize düşen paydan başkasına da düşmesi için duada bulunmak ve kendi elimizle nimeti paylaşmamızdır. Yani bu üç şükür şekli de bir birlerine bağlantılıdır. Allahın bize verdiği nimetleri yanlış yolda kullanmamadır.
Şükrün ölçüsü ise kanaat iktisat ve rızadır. Şükürsüzlüğün ölçüsü ise hırs israf hürmetsizlik ve yanlış yolda kullanımdır. Ölçü konusunda dikkat edilmeli ve Yaradan’a şükrümüzü tam anlamıyla yerine getirmeli ve kalben bundan emin olmalıyız.

DİĞER İSLAMİYET HABERLERİ

  • Dinimizde Kolonya ve Alkollü Madde Kullanımı

   Dinimizde Kolonya ve Alkollü Madde Kul...

   Dinimizde Kolonya ve Alkollü Madde Kullanımı Ebu Hanefi anlayışına göre alkol ve kolonya necisi değildir....

  • İslamiyette Estetik Ameliyat

   İslamiyette Estetik Ameliyat

   İslamiyette  Estetik Ameliyat Kasıtlı olarak vücudunun herhangi bir yerini beğenmeme değilde bir sağlık...

  • Peygamberlerimizin Kokuları

   Peygamberlerimizin Kokuları

   Peygamberlerimizin Kokuları Geçmişten günümüze var olan yiyecek, içecek, ilaç ve parfümeride kullanılan...

  • Kur’an-ı Kerim ve Önemi

   Kur’an-ı Kerim ve Önemi

   Kur’an-ı Kerim ve Önemi Kuran-ı Kerim en son Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ‘e Allah tarafından...

  • Nefis Ne Demektir

   Nefis Ne Demektir

   Nefis Ne Demektir Nefis kavramı araştırıldığında çokça anlamlar bulunabilir. ruh, can, kan, kalp irade gibi....