chatsohbet
» 
Kadın Hastalıkları
a aa
Tarih : 01 Aralık 2013 10:35
Kadın Hastalıkları
Kadın Hastalıkları
reklam

Kadın Hastalıkları

            Erkekler ve kadınlar biyolojik olarak birbirinden farklı yaratılmıştır. Bu bakımdan insan bedeniden erkeğe ve kadına has farklı organlar bulunmaktadır. Bu organlarda zamanla çeşitli hastalıklar meydana gelir. Kadınlara özgü olan organlarda oluşan hastalıkların genel adına kadın hastalıkları denmektedir.

Büyük oranda kadınlarda görülen bu hastalıklar arasında, adet görememe, ağrılı adet, aşırı adet görme, dış gebelik, rahim ağzı kanseri, meme kanseri, menopoz, gebelik sonrası depresyon, vajinusmus, vajinal mantar yer almaktadır. Kadınlarda görüle bu hastalıkların en tedirgin edicisi ise rahim kanseri ve meme kanseridir. Kadınlarda en fazla görülen kanser türü olan meme kanserinde erken teşhis yapılmadığı taktirde bayanlar memelerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. Meme kanserinin belirtileri arasında memede ve koltuk altında ele gelebilecek şekilde kitleler görülmesi, memede şişlik ve akıntı, meme ucunda şekil bozukluğu ve içeriye çökmüş bir görüntünün oluşması, memenin diğer memeye göre farklı bir şekil alması yer almaktadır. Bayanların yaşları ilerledikçe meme kanserine yakalanma riskleri artmaktadır. Bu nedenle bayanlar banyodan çıktıklarında memelerinde herhangi bir farklılık, değişiklik olup olmadığını elle kontrol etmelidirler.

Tedavisi mümkün fakat meşakkatli bir diğer kadın hastalığı ize rahim ağzı kanseridir. Bu kanser türü de daha çok yaşı ilerlemiş menopoza girmiş kadınlarda sıklıkla rastlanır. Bu hastalıkların oluşmasında kalıtım etkili rol oynadığı gibi çevresel faktörlerinde etkisi oldukça büyüktür.

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ