chatsohbet
» 
Özgüven Nasıl Arttırılır
a aa
Tarih : 30 Aralık 2013 12:59
Özgüven Nasıl Arttırılır
Özgüven Nasıl Arttırılır
reklam

Özgüven Nasıl Arttırılır
Hayatımızda yer alması gereken en önemli kavram özgüven kavramıdır. Özgüven kişiye çocuklukta verilmeye başlanılması gereken bir olgudur. yaşanılan olaylar sürecinde kişinin hareket, davranış ve dil söylemlerinin güçlü bir yapıda olması adına çocukluk kavramında özgüvenin önemi oldukça fazladır. Özgüven olgusu kişinin kendisini tanımlaması ve tanımlaması konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu tanıma ve tanımlama arasında yeteneklerin becerilerin ve başarıların olması söz konusudur. Motivasyon denen kavramla da bütünleşen özgüven kişinin hayata olumlu bakmasını, olaylar karşısında olaylar ile başa çıkabilme gücünün var olup kişiyi mutlu etmesidir.
Özgüveninizin artmasını istiyorsanız öncelikle edindiğiniz çevreyi ve kendinizi eleştirmekle işe başlamalısınız. Edindiğiniz çevre sizi motive etme açısından size destekçi bir tutum sergileyen bir çevre ise ve her defasında siz kendinizi daha iyi hissediyor ve hayata bakış açınız her defasında bir anlam ve güç katıyorsa bu sizin özgüveninizin artmasına neden olacaktır. Kendinize olan inancınızın artmasına paralel olarak özgüveninizde artmış olacaktır.
Özgüveninizde bir eksiklik sezinliyorsanız bunu ortadan kaldırmak adına sizi güçlüklere iten aktivetilerden ziyade sizi motive edecek olan aktivitelerde bulunmanız gerekmektedir. Bu sizi başarılı olma düşüncesi ile güdülenecek ve bir sonraki kazanılması güç olan başarıyı kolayca kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bu kazanma süreçleri ise kendinize olan öz güveninizi arttıracaktır.
Her şeyden önce olaylara olumlu bakmayı öğrenmeli ve bu öğrenimi gerçekleştirirken de kendi hakkımızda kendimizi olumlu düşünmelere sabitlemeliyiz. Pozitif düşünceler her zaman için kişiyi hayata karşı mutlu olma yollarını öğretirken tam tersi negatif düşünceler kişiyi hayata karşı olumsuz düşüncelere sürükleyerek olumlu düşünmeyi güçlendirme değil sıfırlar adeta.
Yaşadığınız olaylar karşısında eğer ki olaylar sizi üzüyor ve mutlusuzluğa itecek bir durum teşkil ediyorsa bilin ki hayır demesini öğrenmeniz ve sınırlarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Sınırları belirlenen düşünceler sizi asla bir özgüvensizliğe itmek istese de itemez.
Var olan hedeflerinizin çıtasını sizi aşacak şekilde şekillendirmemeli ve gerçekçi hedeflerle hayatınızı devam ettirmelisiniz. Hedefleri yarım bırakmak zorunda kalır ve her defasında olumsuz düşünceler ile kendinizi çıkmaza sokarsınız. O nedenle de basamakları gerekirse küçük adımlarla ve dikkatli adımlarla atmanız gerekmedir. Bu adımlar sizi hedefe ulaştırmada geciktirse de sonucundaki elde edeceğiniz başarı sizin özgüveniniz tam anlamıyla çepeçevre saracaktır.

DİĞER PSİKOLOJİ HABERLERİ

  • Çalışan Kişilerin Stresten Uzak Kalmaları İçin Birkaç Öneri

   Çalışan Kişilerin Stresten Uzak Kalmal...

   Çalışan Kişilerin Stresten Uzak Kalmaları İçin Birkaç Öneri Yaşadığımız sosyal çevre özelliklede iş...

  • Ruh Hastalıkları ve Tedavileri

   Ruh Hastalıkları ve Tedavileri

   Dünya sağlık örgütünün yapmış olduğu tanıma göre sağlık bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyi olma...

  • Birinden Birşeyler istemek

   Birinden Birşeyler istemek

   Birinden bir şeyi istemek ve almak… Hiç istediniz mi hayatınızda birinden bir şey.. Genelde istenilen...

  • Beyninizi Keşfedin

   Beyninizi Keşfedin

   Beyninizi Keşfedin Beyin yaratılış itibari ile kendine has bazı özellikler taşımaktadır. Bu özellikler...

  • Psikolojik Düşünceler

   Psikolojik Düşünceler

   Herşey yaşanır,zamanla yaşanılan tüm güzellikler yada tam tersi çirkinlikler silinirde sadece akılda bir ilk...