chatsohbet
» 
Rahat Bir Uyku için Yapılması Gerekenler
a aa
Tarih : 25 Kasım 2013 11:38
Rahat Bir Uyku için Yapılması Gerekenler
Rahat Bir Uyku için Yapılması Gerekenler
reklam

Rahat Bir Uyku için Yapılması Gerekenler
Uyku insan ruhunu ve bedenini dinlendiren , insana dinamiklik veren , günün yorgunluğunu , dinlenerek geçirdiğimiz zaman dilimidir.Ne kadar rahat ve huzurlu geçirirsek o zaman dilimini , günede o kadar zinde ve dinamik başlarız.Uykuyu rahat geçirmek için yapmamız gereken bazı şeyler vardır.Öncelikle :
Akşamdan midemizi yorucak kadar besin takviyesi yapmaktan kaçınmalıyız.Hafif ve az yemek yemek uykumuzu rahat almamızı sağlıycaktır.
Aynı şekilde yine akşamdan geç saatte yemek yememeliyiz.Geç saatte yenilen yemeklerin hazmı zor olucağı için uykumuzu kesinlikle kaçırcaktır.
Gün içinde tükettiğiniz kahve , çay ve sigara kafein ve nikotin ikiliside uyku düzeninizi bozucaktır.
Antideprasan türü ilaçlarda uyku düzeninizi bozar
Gün içinde yaşadığınız yoğun streste uyku düzenini kötü yönde etkiler.
Aşırı yorgunlukta , aynı şekilde uykunuzun bozulmasına neden olucaktır.
Bunlar uykuyu kaçıran ve insana huzursuluk veren başlıca etkenler.Bunların yanında rahat bir uyku için yapılması gerekenler de var.Şimdi sizinle onları paylaşıcam :
Akşamdan içilen papatya , melisa , adaçayı , ıhlamur gibi bitki çayları rahatlamanızı ve rahat bir uyku uyumanızı sağlıycaktır.
Bitki çaylarının yanında süt ve ayranda aynı şekilde insanı rahatlatır ve uyku verici özelliğe sahiptırler.Uyumadan önce içilen bir bardak ılık süt veya bir bardak ayranda uykunuzun kalitesini arttırcaktır.
Akşam saat 6 dan sonra hiçbirşey yememekte uykunuza iyi gelicektir.
Aynı zamanda uykunuz kaçtığı zaman , kendinizi zormak yerine televizyon karşısında uzanarak beyninizi rahatlatıp , tv izleyerek uyumaya çalışmakta size iyi gelicektir.
Yatmadan önce , başucunda bulunun kitabınızı açıp , bir kaç sayfa okuyarak beyninizi rahatlatmakta uykunuza iyi gelicektir.
Bu saydığımız maddeleri uyguladıktan sonra sağlıklı bir uyku sizi beklemektedir.Stresten uzak , Sağlık ve kalitele bir uyku insan ömrunu uzatır…

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ