chatsohbet
» 
Ruh Hastalıkları ve Tedavileri
a aa
Tarih : 19 Kasım 2013 15:45
Ruh Hastalıkları ve Tedavileri
Ruh Hastalıkları ve Tedavileri
reklam
Etiketler :

Dünya sağlık örgütünün yapmış olduğu tanıma göre sağlık bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyi olma haline verilen isimdir. Psikolojik yönden kendisini iyi hissetmeme, olması gerekenden farklı davranma ve davranış bozukluğu gösterme ruh sağlığının olmadığının göstergesidir. Ruh hastalıkları akıl sağlığının bozulması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Ruh hastalıkları arasında panik atak, depresyon, otizm, stres, aşırı uyuma, hiperaktivite, şizofreni, uyurgezerlik ve benzeri sayılabilir. Yaşam şartlarının zorluğu, üzüntü, stresli bir çalışma ortamı insanların depresyona girmesine neden olabilmektedir.  Yeterli tedavi uygulanmaz ise depresyon hali aylar ve yıllar sürebilmektedir. Son yıllarda artan ve iddi bir ruh hastalığı olan depresyonun görülme oranı kadınlarda erkeklere oranla daha fazladır. Çünkü kadınlar gebelik, doğum sonrası ve menopoz gibi stresli dönemler geçirmektedirler. Depresyonun birtakım belirtileri vardı. Kişi sürekli kendini mutsuz hissediyorsa, sevdiği işleri yapmaktan zevk alamaz bir hale gelmiş ise yorgunluk, hissizlik, boş vermişlik, can sıkıntısı hissediyorsa uyku bozukluğu yaşıyorsa depresyona girmiş olabilir. Depresyonun en belirgin etkisi ise intihara kalkışmadır. Tüm bu belirtilerden sonra depresyona giren kişi intihar eğilimi gösterebilmektedir.

Ruh hastalıklarının bazıları çeşitli tedavi yöntemi ve ilaçlarla yok edilebilirken otizm, şizofreni gibi hastalıklar tamamen yok edilemez fakat baskı altına alınabilir ve kişinin davranış bozukluklarının en aza indirilmesi sağlanabilmektedir. Kişiler ruh sağlıkları için zaman zaman alanında uzman olan psikologlara ve doktorlara danışmalıdırlar.

DİĞER PSİKOLOJİ HABERLERİ

  • Özgüven Nasıl Arttırılır

   Özgüven Nasıl Arttırılır

   Özgüven Nasıl Arttırılır Hayatımızda yer alması gereken en önemli kavram özgüven kavramıdır. Özgüven kişiye...

  • Çalışan Kişilerin Stresten Uzak Kalmaları İçin Birkaç Öneri

   Çalışan Kişilerin Stresten Uzak Kalmal...

   Çalışan Kişilerin Stresten Uzak Kalmaları İçin Birkaç Öneri Yaşadığımız sosyal çevre özelliklede iş...

  • Birinden Birşeyler istemek

   Birinden Birşeyler istemek

   Birinden bir şeyi istemek ve almak… Hiç istediniz mi hayatınızda birinden bir şey.. Genelde istenilen...

  • Beyninizi Keşfedin

   Beyninizi Keşfedin

   Beyninizi Keşfedin Beyin yaratılış itibari ile kendine has bazı özellikler taşımaktadır. Bu özellikler...

  • Psikolojik Düşünceler

   Psikolojik Düşünceler

   Herşey yaşanır,zamanla yaşanılan tüm güzellikler yada tam tersi çirkinlikler silinirde sadece akılda bir ilk...