chatsohbet
» 
Saglıklı Beslenme Yolları
a aa
Tarih : 19 Kasım 2013 15:07
Saglıklı Beslenme Yolları
Saglıklı Beslenme Yolları
reklam
Etiketler :

 Sağlıklı bir şekilde yaşamanın yolu sağlıklı ve dengeli beslenmeden geçmektedir. Ebeveynler çocuklarının sağlıklı bir şekilde yaşamalarını istiyorlarsa çocukları doğar doğmaz onlara sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırmalıdırlar. Düzenli ve yeterli bir şekilde beslenen insanlar kolay kolay sağlık sorunu yaşamaz. Yeteri miktarda alınan besinler sayesinde hiçbir şekilde kilo sorunu yaşanmamaktadır.

Dünya nüfusunun çoğunluğu dengesi beslendiği için obezite ve kilo alamama sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Aşırı ve dengesiz bir şekilde beslenenlerde obezite sorunu görülürken açlık problemi yaşayanlar ise çeşitli sağlık sorunuyla karşılaşırlar. Aileler çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırdıklarında bu alışkanlık ömür boyu sürer. Sağlıklı bir beslenme için şu hususlara dikkat edilmelidir. Günlük yaşamımızın en önemli öğünü sabah kahvaltısıdır.  Sabah uyanır uyanmaz yapılan bir kahvaltı günü zinde geçirmemizi sağlamaktadır. Kahvaltı yapılmadığı taktirde vücut günün ilerleyen saatlerinde yorgun düşmektedir. Ayrıca sağlıklı beslenmek için hiçbir öğün atlanılmamalıdır. Çocuklara süt içme alışkanlığı kesinlikle kazandırılmalıdır. Sütte bulunan kalsiyum ve protein kemikler için çok önemlidir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda kemiklerimizin sağlığı için bol süt tüketmemiz gerekecektir.

Sağlıklı bir beslenmenin en önemli unsurlarından birisi de günde iki litreye yakın su tüketmektir. Bunun yanında tüketilen besinlerin temiz olmasına özen gösterilmelidir. Satın aldığınız meyve ve sebzeler mutlaka suyla yıkanarak temizlenmelidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için tükettiğimiz gıdaların besin değerlerinin ne kadar olduğu bilinmelidir.

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ