chatsohbet
» 
Kız Kulesi Tarihi
a aa
Tarih : 19 Kasım 2013 20:16
Kız Kulesi Tarihi
Kız Kulesi Tarihi
reklam
Etiketler :

2500 yıllık tarihiyle ülke tanıtımına katkı sağlayan Kız Kulesi İstanbul’un Üsküdar sahilinde bulunmakta ve kıyıya bir ok atımı mesafesinde yer almaktadır. Denizin ortasında küçük bir yapı olan Kız Kulesi görenleri kendisine hayran bırakacak güzelliktedir.

Marmara Denizi ve Karadeniz’in birleşim yerinde bulunan bu küçük adada Yunanlı bir komutan olan Chares’in eşinin mezarı bulunmaktadır. Kız kulesi Üsküdar’da Bizans’tan kalan tek yapıdır. Bu kule günümüze kadar farklı görevlerde kullanılmıştır. 110 yılında Bizans İmparatoru savunma amacıyla bu adaya bu kuleyi inşa etmiştir ve küçük kale anlamına gelen Arcla adını vermiştir. 1453 yılında Fatih İstanbul’u fetheder ve kule bugünkü adı olan Kızkulesi adını alır. Fatih de bu kuleye savunma amaçlı toplar yerleştirir ve kuleyi gözetleme amacıyla kullanmıştır. İlerleyen yıllarda depremler yangınlar nedeniyle kule çeşitli hasarlar görmesine rağmen yeniden restore edilmiştir. Kız Kulesi çeşitli yıllarda zindan ve sürgün istasyonu, karantina hastanesi, deniz feneri, gözetleme istasyonu ve siyanür deposu olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise turizme açılmış olup 2500 yıllık bir tarihi yansıtmaktadır.

Kız Kulesi dönemin şartlarına göre farklı amaçlarla kullanılsa da kulenin kullanım amacını anlatan çeşitli efsaneler mevcuttur. Bu efsanelerden birisi de hükümdarın kızının zehirli bir yılan tarafından sokulduğunun anlatıldığı efsanedir.  Kralın kızı on sekiz yaşına geldiği gün öleceği kehaneti yayılmıştır. Kral da kızını kurtarmak için bu kuleyi yaptırır ve kıznı buraya koyar. Meyve sepetinin içinde kuleye giren bir yılan kızı ısırır ve kız babasının kollarında ölür. Bu nedenle bu kuleye Kız Kulesi adı verilmiştir.

DİĞER TARİH HABERLERİ

    • Eski Bayramlar

      Eski Bayramlar

      Ah o Eski Bayramlar ne güzeldi degilmi komşu ziyaretleri bir birimize olan ikramlar vs vs tartışılması güç ve...