chatsohbet
» 
Diş Bakımı Önemi
a aa
Tarih : 07 Aralık 2013 11:11
Diş Bakımı Önemi
Diş Bakımı Önemi
reklam
Etiketler :

Diş Bakımı Önemi

            Sindirim sisteminin bir parçası olan dişlerimizin sağlığı, temizliği ve bakımı vücut bütünlüğü ve sağlığımız açısından bir hayli önemlidir. Özellikle yaşlı insanların en çok eksikliklerini hissettikleri şeyler dişlerdir. Dişlerine zamanında gereken önemi göstermeyen kişiler dişleri çürüdüğünde ve diş kaybı yaşadıklarında yemek yemekte, konuşmakta zorlanırlar.

Ağız ve diş sağlığı için diş bakımının önemi bir hayli büyüktür. Bebekler dünyaya geldikten birkaç ay sonra dişler çıkmaya başlar. Bu dönemde bebeklerin diş bakımıyla anne ve babaları ilgilenir. Anne ve babalar çocuklarının sağlıklı dişlere sahip olmaları için çocukların gerekli olan kalsiyum ve diğer minareleri almalarını sağlamalıdır. Özellikle altı ayda bir çocuklarını diş doktoruna götürmelidirler. Zengin mineral ve vitamin desteği tek başına yeterli değildir. Günlük tüketmiş olduğumuz yiyecekler dişlerimiz ile diş etlerimiz arasına yerleşerek oralarda bikir ve diş eti hastalıklarına sebebiyet verir. Diş etleri çekilerek ağızda hoş olmayan görüntülerle birlikte diş kaybının yaşanmasına neden olur. Ayrıca dişlerimizin çürümesine neden olan bakteriler ağız sağlığımızı olumsuz etkilediği gibi farklı hastalıklara da davetiye çıkarır. Dişlerimizin bakımına yeteri derecede önem vermezsek diş ağrısı çekeriz çürük daha da ileri seviyelere çıkmış ise diş kaybı da yaşayabiliriz.

Günlük olarak diş bakımı yapılmalıdır. Günde en az iki defa dişler ağız ve diş yapısına uygun olarak fırçalanmalıdır. Özellikle belli periyotlarla diş doktorlarına muayene olunmalıdır.

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ